فروشنده (۲۰ دی)

کارگردان: اصغر فرهادی
نویسنده: اصغر فرهادی
بازیگران: شهاب حسینی ، ترانه علیدوستی ، بابک کریمی ، مینا ساداتی ، فرید سجادی حسینی ، مارال بنی آدم ، مهدی کوشکی ، احترام برومند ، نیوشا جعفریان ، عماد امامی ، مجتبی پیرزاده ، سام ولی پور ، محمد امامی ، فرشته الماسیان ، کامران محسنی ، علیرضا روفوگران ، آزاده موحد ، شیرین آقارضاکاشی ، صحرا اسدالهی ، حشمت خواجه زارع
خلاصه داستان فیلم :
روایتگر داستان زوج جوانی‌ست که در حال اجرای نمایشنامه «مرگ فروشنده» آرتور میلر هستند.

فیلم سینمایی «فروشنده» هفتمین ساخته اصغر فرهادی با نام انگلیسی The Salesman محصولی از ایران و فرانسه است اصغر فرهادی پیش از این فیلم های «جدایی نادر از سیمین»، «گذشته»، «درباره الی»، «چهارشنبه سوری»، «شهر زیبا»، «رقص در غبار» را کارگردانی کرده است. «فروشنده» در چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو، شصتمین جشنواره فیلم لندن و … به نمایش درآمده است.

جوایز فیلم:

نخل طلا بهترین فیلمنامه از شصت و نهمین جشنواره فیلم کن

نخل طلا بهترین بازیگر مرد برای بازی شهاب حسینی از شصت و نهمین جشنواره فیلم کن

جایزه بهترین فیلم خارجی از انجمن ملى نقد فیلم امریکا

جایزه بهترین فیلم از جشنواره مونیخ

جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران جشنواره آمستردام

تندیس غزال طلایی(بهترین فیلم) از جشنواره جهانی فیلم پارسی

جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران از جشنواره اولان‌باتور مغولستان

جایزه ویژه هیئت داوران(هوگوى نقره اى) پنجاه و دومین فستیوال فیلم شیکاگو

جایزه فیلم برگزیده تماشاگران در جشنواره فیلم بمبئی

جایزه بهترین فیلم هیئت داوران جوان فستیوال سمینسی اسپانیا
اصغر فرهادی درباره داستان فیلم «فروشنده» گفت:

“دو قصه در این فیلم داریم. یکی قصه مرگ فروشنده است؛ فروشنده ایرانی که ناخواسته وارد یک اتفاق خیلی پیچیده می‌شود و دیگری قصه فروشنده آرتور میلر که روی صحنه تئاتر اجرا می‌شود و این دو قصه آینه وار بر هم تاثیر دارند. فروشنده داخل داستان من، خیلی شبیه فروشنده آرتور میلر است و همسرش شبیه لیندا است. یک شخصیتی هم به نام آهو است که هیچوقت او را نمی‌بینیم. این دو داستان که یکی در واقعیت رخ می‌دهد و داستان دیگر که در صحنه تئاتر اجرا می‌شود یکدیگر را کامل می‌کنند.”
فیلم «فروشنده» ابتدا «برسد به دست آهو» نام داشت. اصغر فرهادی درباره این تغییر نام گفت:

“نام فیلم «برسد به دست آهو» بود که ارتباط مستقیمی با یکی از شخصیت‌های فیلم داشت. در طول نگارش فیلمنامه‌ کامل فیلم، این شخصیت رنگ دیگری گرفت و اساسا داستان او تغییر کرد. این تغییر، باعث شد تا اسم «برسد به دست آهو»، دیگر خیلی نسبتی با کلیت فیلمنامه‌ نهایی نداشته باشد.”
تماشاگران پس از اتمام فیلم «فروشنده» در اولین شب اکرانش در جشنواره فیلم کن حدود ده دقیقه فیلم را ایستاده تشویق کردند. اصغر فرهادی گفت:

“وقتی که دیشب فیلم را با تماشاگران برای اولین بار دیدم، بعد از اینکه فیلم تمام شد، واکنشی که آن ها داشتند احساس خیلی خوبی به من داد. اینکه تماشاگران تا انتها فیلم را دیدند و با آن ارتباط برقرار کردند، دیشب را برایم شب بسیار زیبایی کرد.”
منبع :سایت سلام سینما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *